Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Prace społecznie użyteczneW mijającym roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu już po raz siódmy realizował program prac społecznie użytecznych. Program ten adresowany jest do osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, które  równocześnie korzystają ze wsparcia MOPR-u. Jedno z założeń programu to pomoc osobom długotrwale bezrobotnym, by uwierzyły we własne możliwości i sprawdziły się na rynku pracy. W tym roku programem objęto 226 osób, które pracowały między innymi w placówkach oświatowych, szpitalu, Centrum Integracji Społecznej. Część z nich pracowało w 15-osobowych brygadach, inne indywidualnie w placówkach miejskich. W sierpniu rozpoczął się Program Aktywizacja i Integracja (PAI) dla 40 osób borykających się ze znacznymi trudnościami życiowymi.
Z kolei 17 osób wykonywało prace społecznie użyteczne w projekcie KIS w Bytomiu szansa na dobry start, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. W roku 2015  projekt ten będzie kontynuowany, między innymi przez osoby korzystające z usług noclegowni.

Prace społecznie użyteczne objęły między innymi remonty ośmiu lokali socjalnych gminy Bytom w ramach zadania publicznego realizowanego na podstawie programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą: Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu – edycja 2011-2015, wspófinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 110 tysięcy złotych. Ponadto w ramach prac społecznie użytecznych wyremontowano cztery mieszkania chronione zarządzane przez MOPR.
Prace społecznie użyteczne najczęściej obejmują czynności, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania placówek korzystających z takiego wsparcia. Są to między innymi prace remontowo-budowlane, porządkowe, malarskie, drobne naprawy bieżące itp. To strona techniczna przedsięwzięcia i korzyść płynąca dla zlecającego wspomniane czynności. Jednak pożytek z prac społecznie użytecznych jest obopólny. Udział osób bezrobotnych
w programie pobudza ich aktywność, uczy organizować dzień oraz minimalizuje negatywne skutki bezrobocia. Ponadto rozwija zaradność życiową, umożliwia przełamywanie barier psychologiczno-społecznych poprzez nawiązywanie kontaktów, pozwala też zmienić dotychczasowy styl życia. I ,co równie ważne, daje możliwość podreperowania domowego budżetu, gdyż uczestnicy projektu otrzymują 8,10 zł (netto) za godzinę pracy obejmującej nie więcej niż 40 godzin w miesiącu (a 10 godzin w tygodniu). Pieniądze na to pochodzą w 40 procentach z kasy miejskiej, a w sześćdziesięciu z Powiatowego Urzędu Pracy zasilanego ze środków Funduszu Pracy.
Bytomscy pracodawcy chętnie zatrudniają osoby w ramach prac społecznie użytecznych, które poprzez wykonywanie prostych, ale czasochłonnych czynności wspierają stałych pracowników. Natomiast uczestnicy programu zdobywają doświadczenie zawodowe zwiększające ich szanse na uzyskanie pracy na otwartym rynku pracy i wyjście na życiową prostą.

  • DSCF0540
  • DSCF0546
  • DSCF0551
  • DSCF0552
  • DSCF0560
  • DSCF0561
  • Obraz3134