Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

ParasolKiedy dorośli tracą kontrolę nad imprezami i konieczna staje się interwencja policji, do mundurowych dołączają pracownicy socjalni i asystenci rodzin. Razem tworzą przyjazny partol i pomagają dzieciom przetrwać dramatyczne chwile. W Bytomiu ruszyła piąta edycja programu „Prawo ochronnym parasolem dziecka”. W tym roku zaplanowano 144 przyjazne patrole. To nowatorski program Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komendy Policji. Realizowany jest w Bytomiu od 2011 roku. Policjanci, którzy są wzywani na interwencje domowe sprawdzają, czy są tam obecne dzieci. Jeśli tak – na miejsce udaje się przyjazny  patrol – to osoby pracujące na co dzień w charakterze asystenta rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Chodzi o to, żeby po pierwsze - zminimalizować traumatyczne przeżycia dzieci podczas domowej awantury, po drugie - otoczyć je opieką najbliższych członków rodziny. Przede wszystkim staramy się w trakcie interwencji zapewnić dziecku opiekę. Szukamy członków jego najbliższej rodziny. Dzięki temu nie trafia ono do placówki opiekuńczo – wychowawczej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dziecka. Dotarcie do babci, dziadka czy ciotki wymaga jednak czasu, którego często brakuje policji podczas standardowych interwencji. Dlatego nasze wspólne działania są znacznie efektywniejsze.

Przyjazne patrole interweniują głównie w weekendy, kiedy najczęściej mają miejsce rodzinne „imprezy", podczas których dorośli zaglądają do kieliszka nie zwracając uwagi na dzieci. Opieką patrolu objęte są nie tylko rodziny, które korzystają na co dzień z opieki społecznej. Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną kłótni, bez względu na status społeczny. Według policji, obecność pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu  podczas interwencji sprawia, że dzieci postrzegają funkcjonariusza jako kogoś, do kogo warto mieć zaufanie i kto ma dobre intencje. Warto dodać, że współpraca pracowników socjalnych z policją to nie tylko interwencje, ale także stały monitoring środowisk patologicznych, których problemy znane są asystentom rodziny.
W 2011 roku, kiedy ruszył program, przeprowadzono 103 interwencje przyjaznych patroli. Obecnych było podczas nich ponad 2130 dzieci. Rok później przyjazne patrole interweniowały 132 razy – w trakcie wizyt patrolu obecnych było 2870 dzieci. W roku 2013 w trakcie 132 interwencji przyjaznego patrolu w domach przebywało 2920 dzieci, a rok temu – podczas przeprowadzonych 139 interwencji – 2992 dzieci.  
Jaki jest efekt tych działań? Czasem nie wystarcza przywołanie dorosłych do porządku i przekazanie dzieci pod opiekę najbliższych krewnych. Są sytuacje, kiedy trzeba dzieci  umieścić w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. (W ubiegłym roku przekazano ich 21). Nierzadko interwencje mają swój dalszy ciąg – sprawy zgłaszane są do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Zakładane są również niebieskie karty. Choć przyjazne partole dyżurują zwłaszcza w weekendy, to warto podkreślić, że od ubiegłego roku asystenci rodziny pełnią dyżury telefoniczne także w tygodniu. Jeśli okazuje się, że ich pomoc jest niezbędna – jadą na miejsce interwencji.

PolicjaLogo MOPR