Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Plakat 2W Bytomiu zakończono realizację projektu Drogowskaz dla rodzin kontynuacja dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony został na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 29 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Lokalnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Edycja 2017.

Projekt składał się z czterech działań: 

  • prelekcji dla rodziców uczniów szkół podstawowych pn. Kiedy kończy się wychowanie, a zaczyna przemoc wobec dziecka. Gdzie szukać pomocy i wsparcia, poprzedzone przygotowaniem warsztatowym dla pedagogów z bytomskich szkół, na temat wczesnego rozpoznawania przemocy wobec dziecka, skutków stosowania przemocy oraz konsekwencji prawnych dla opiekunów stosujących przemoc,
  • warsztatów dla ojców osadzonych w bytomskim Areszcie Śledczym oraz rodziców objętych wsparciem przez  asystentów rodzin,
  • kampanii społecznej, która miała na celu m.in. podnoszenie kultury pedagogicznej rodziców,
  • konferencji pt. Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?, dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Tak, jak w poprzedniej edycji, kampania wizerunkowa została oparta na znakach drogowych. Znaki ostrzegawcze miały w prosty i czytelny sposób uświadomić dorosłym, że to, jakie mają relacje z partnerem ma ogromny wpływ na zachowanie dzieci i ich poczucie bezpieczeństwa. Pojawiały się na nich takie hasła, jak: brak czasu, lenistwo, obojętność, zazdrość, obwinianie, zawziętość. Na znakach informacyjnych zamieszczono hasła: zrozumienie, przebaczenie, empatia, wyrozumiałość, zainteresowanie, kompromis.

W ramach kampanii informacyjnej w mieście pojawiły się m.in. bilbordy, plakaty, ulotki oraz zostały rozprowadzone lniane torby i kalendarze.

W realizacji projektu uczestniczyli pracownicy: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji Dom Nadziei, Sądu Rejonowego i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny projekt „Drogowskaz dla rodzin”, dotyczący przeciwdziałania przemocy, był odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, który w raporcie „Przemoc w wychowaniu w opinii społecznej oraz w relacjach rodziców” wykazywał, że ok. 1/3 społeczeństwa aprobuje stosowanie kary fizycznej w wychowaniu. Około jedna czwarta osób uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą.

Plakat 1Plakat 2

O wydarzeniu napisano również:

http://www.bytom.pl/rodzina-a-profilaktyka

http://www.sw.gov.pl/aktualnosc/areszt-sledczy-w-bytomiu-podsumowanie-projektu-drogowskaz-dla-rodzin

http://bytom.slaska.policja.gov.pl/ka4/informacje/wiadomosci/220087,quotDrogowskaz-dla-rodzinquot-projekt-MOPR-u-i-bytomskiej-Policji.html