Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 
Logo Urząd Marszałkowski województwa śląskiego  
Sposoby skutecznego rozwiązywania problemów społecznych były tematem spotkania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz zespołu projektowego MOPR. 
Spotkanie odbyło się 30 stycznia 2020 r. w siedzibie Klubu Integracji Społecznej prowadzonego przez MOPR przy ul. Powstańców Warszawskich 14. Od 2018 roku realizowany jest tam jeden z projektów rewitalizacyjnych skierowany do osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej. Pracownicy bezpośrednio zaangażowani w działania integracyjne i aktywizacyjne podzielili się swoimi doświadczeniami. Zaprezentowali sposoby pracy z uczestnikami i uczestniczkami projektu, omówili problemy i sukcesy. Rozmowa miała służyć zebraniu wniosków do przyszłej perspektywy finansowej, którą przygotowuje Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jakie formy wsparcia przynoszą efekty, ile czasu potrzeba na zrealizowanie celów integracyjnych, jakie kompetencje powinny mieć osoby realizujące usługi na rzecz integracji i aktywizacji. Ponadto, jak scharakteryzować grupy docelowe przyszłej interwencji, czy sprawdza się odrębny tryb naboru wniosków dla jednostek pomocy społecznej, czy projekty partnerskie ułatwiają osiąganie celów, czy stanowią nadmierne obciążenie organizacyjne przy koordynacji i rozliczaniu projektów. To tylko część tematów poruszanych w dyskusji. MOPR w Bytomiu realizuje projekty od 2008 roku, więc wymiana informacji była oparta na konkretnych doświadczeniach, zarówno udanych, jak i nietrafionych sposobów działania. Jednoznaczny wniosek, jaki wybrzmiał w trakcie dyskusji to potrzeba zapewnienia stabilnych, długotrwałych działań, kompetentnej kadry i dobrej organizacji. Problemy uczestników, często odziedziczone, narastające latami i czasem nieodwracalne, nie dadzą się rozwiązać akcyjnymi punktowymi interwencjami. Projekty społeczne są bardzo potrzebne, potrafią doprowadzić do zmiany indywidualnej i środowiskowej, ale nie jest to łatwa dziedzina pracy. Podmiotem tej pracy są ludzie, trzeba wiele uważności i czasu, aby osiągnąć oczekiwane przez obie strony efekty, a potem umiejętnie podtrzymać uzyskane zmiany.
Zespół projektowy MOPR chętnie włączy się w dalsze prace na rzecz nowej perspektywy dla projektów społecznych. Zapewniliśmy o tym delegację UM już w trakcie spotkania. Wizyta była też okazją do przekazania materiałów promocyjnych otrzymanych z Biura Promocji Miasta. Chcemy, aby Bytom pozytywnie się kojarzył. Nie tylko z problemami, ale przede wszystkich z wypracowanymi sposobami ich rozwiązywania.
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7