Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Grafika projektu Rewitalizacja z KIS edycja II

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą: Rewitalizacja z Klubem Integracji Społecznej edycja II. Termin realizacji projektu to: 01.01.2020 – 31.12.2022.

Projekt jest skierowany do mieszkańców Bytomia, korzystających z pomocy MOPR i zamieszkujących obszar zdegradowany wyznaczony do rewitalizacji w ramach OSI (Obszaru Strategicznej Interwencji). Rekrutacja jest prowadzona za pośrednictwem pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
W ramach Projektu prowadzone są działania mające na celu aktywizację zawodową i społeczną uczestników zajęć – mieszkańców terenów rewitalizowanych.
Uczestnicy Projektu korzystają ze wsparcia różnych specjalistów, wśród których są miedzy innymi: pracownicy socjalni, specjaliści reintegracji zawodowej, radca prawny, lekarz pediatra.

Założono, że oprócz uczestników projektu również ich otoczenie będzie angażowane w działania mające na celu integrację środowiska lokalnego. I tak na przykład odbyły się zajęcia terenowe w dzielnicy Bobrek. Zajęcia zapoczątkowały cykl spotkań ze społecznością lokalną. Rozeznano potrzeby lokalnej społeczności oraz przeprowadzono działania mające na celu przygotowania do opracowania i złożenia wniosku w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Ponadto sukcesywnie prowadzone są zajęcia w terenie, w poszczególnych rewitalizowanych kwartałach. W tych zajęciach biorą udział uczestnicy projektu oraz otoczenie, a celem spotkań jest pokazanie swojego miejsca zamieszkania, swojej dzielnicy, swojej „małej ojczyzny” jako miejsca mającego potencjał, miejsca, gdzie można ciekawie żyć i spędzać wolny czas.

Uczestnikom projektu oraz otoczeniu stworzono możliwość dopełnienia obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 – zaproszono rachmistrz spisową na zajęcia. Pani rachmistrz udzielała fachowego wsparcia i wskazówek przy dopełnianiu tego obowiązku.

W ramach aktywizacji zawodowej uczestników projektu realizowane są staże zawodowe. Jest to swoistego rodzaju „poligon zawodowy”, działanie, które ma pomóc w powrocie lub zaistnieniu na otwartym rynku pracy.

Działania Projektu obejmują również systematycznie prowadzone zajęcia dotyczące reintegracji społecznej i zawodowej, mające na celu podniesienie samooceny, usprawnienie komunikacji i asertywności, radzenia sobie ze stresem, stawiania nowych celów i dążeniu do ich realizacji oraz tworzenia dokumentów aplikacyjnych.

Prowadzone są również działania uspołeczniające, w ramach których proponowane są różne  formy spędzania czasu wolnego, na przykład wyjście do teatru, do kina, zwiedzanie lokalnych atrakcji.

Kolejną formą aktywizacji zawodowej będą kursy zawodowe, dzięki którym nasi uczestnicy zdobędą nowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje  zawodowe.