Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Ponad 370 tys. zł przeznaczy w tym roku Bytom na program Prace Społecznie Użyteczne. Program realizowany jest w od 2008 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

Daje on szanse zarówno ludziom, którzy są od wielu lat bezrobotni, jak i pracodawcom, którzy przed podpisaniem umowy często woleliby sprawdzić kandydata, nawet na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji.

Z programu mogąkorzystaćosoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Uczestnicy programu kierowani sądo pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących siępomocąspołecznąi charytatywną. Sąto bardzo zróżnicowane oferty: od pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. Chodzi o to, by pracownik sprawdziłsięw danej firmie.

To ważne, bo osoby długotrwale bezrobotne mają często problemy z pokonaniem bariery psychicznej, są pełne obaw o własne możliwości. Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. W ubiegłym roku przystąpiłydo programu 203osoby, z czego13 zostało zatrudnionych na otwartym rynku pracy.

Uczestnicy projektu mogąpracowaćnie więcej niż10 godzin w tygodniu i 40 godzin w miesiącu, a za pracęotrzymująwynagrodzenie – 9,00 złza godzinę. Środki na ten cel pochodząw 40% z budżetu gminy Bytom, a w 60 % z Powiatowego Urzędu Pracy ze środków Funduszu Pracy. Rekrutacjąuczestników do programu zajmują się działający w terenie pracownicy socjalni MOPR.

Z programu Prac Społecznie Użytecznych korzystają też pracodawcy. W 2021roku program realizowany był w 47jednostkach, między innymi w: Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 38, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Szansa dla Dziecka”, Bytomskim Centrum Wsparcia, Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Promyk św. Brata Alberta” i Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.