Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Logo MOPRPrawie 510 tys. zł przeznaczy w 2016 roku Bytom na program Prac Społecznie Użytecznych. Weźmie w nim udział 150 osób w prawie 60 jednostkach na terenie miasta.
Od 2008 roku, od kiedy rozpoczęliśmy program, cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem zarówno osób, które chcą wrócić na rynek pracy, jak i pracodawców - mówi Barbara Ender z Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Skierowany jest on do osób długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Kierowani są oni do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną.

To dla tych ludzi pierwszy krok w kierunku poszukiwania pracy – mówi Barbara Ender. Zadania, z którymi muszą się zmierzyć często nie wymagają dużych kwalifikacji, zatrudniani są na przykład na stanowisku pomocy kuchennej, pomocy biurowej, konserwatora czy portiera. Jednak warto podkreślić, że wielu z nich daje z siebie wszystko i po skończonym programie zostają u danego pracodawcy zatrudnieni. Na przykład w 2013 roku w programie udział wzięły 323 osoby, a pracę znalazły 33. W roku 2014 przystąpiło do programu 226 osób, z czego 6 zostało zatrudnionych. W ubiegłym roku w Pracach Społecznie Użytecznych wzięło udział 185 osób, a 14 z nich znalazło pracę (w tym 5 osób w miejscu wykonywania programu). Te statystyki pokazują, że założenia programu są właściwe – mówi Barbara Ender. Ludzie, którzy wychodzą z domu w poszukiwaniu pracy, wykonując konkretne zadanie, nabierają pewności siebie i pukając później do potencjalnego pracodawcy, mogą przedstawić konkretny argument – „zależy mi na pracy, szukam jej i sprawdzam się” – dodaje Ender.

Co ważne – za udział w programie, jego uczestnicy otrzymują konkretne wynagrodzenie 8,10 zł za godzinę. Środki na ten cel pochodzą w 40% z budżetu gminy Bytom, a w 60 % z Powiatowego Urzędu Pracy ze środków Funduszu Pracy Rekrutacją uczestników do programu zajmują się działający w terenie pracownicy socjalni MOPR. W 2015 oku był on realizowany w 58jednostkach, na przykład w: Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej nr 38, Gimnazjum nr 2, Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Bezpieczny Dom”, Miejskim Ośrodku Opiekuńczym, Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Promyk św. Brata Alberta” i Specjalnym Ośrodku Wychowawczym nr 1.