Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

logo MOPRWięcej chętnych niż miejsc pracy – z taką sytuacją mierzył się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie  realizujący w Bytomiu Program Prac Społecznie Użytecznych. By rozwiązać ten problem, bytomscy rajcowie podjęli uchwałę umożliwiającą zwiększenie liczby uczestników programu.

Przypomnijmy, że realizowany od 2008 r. program to szansa dla bezrobotnych klientów MOPR, bez prawa do zasiłku, którzy chcą znaleźć zatrudnienie po często długim okresie pozostawania bez pracy.

Aktualnie w programie uczestnicy 170 osób, ale już w lipcu będzie ich 187. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od lipca do grudnia będziemy realizować nowe zadanie pod nazwą: Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym - animacja, edukacja, aktywizacja na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego” – edycja 2016 r. – mówi Barbara Ender, kierownik Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Warto zaznaczyć, że bytomska oferta, była jedną z 11 wyłonionych spośród 67 zadań publicznych, które wpłynęły do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Celem, który przyświeca naszemu przedsięwzięciu, jest szeroko pojęta reintegracja społeczna i zawodowa uczestników. Innymi słowy będziemy dążyć do tego, by podnieść ich kompetencje angażując w szkolenia zawodowe i prace społecznie – użyteczne – mówi Barbara Ender.

Zanim jednak ruszą Nowe horyzonty warto przypomnieć, że aktualnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie realizowane są trzy edycje zajęć w ramach Programu Aktywizacja i Integracja (PAI), w których uczestniczy 30 osób.

To osoby posiadające III profil pomocy określony przez urząd pracy, a więc takie, które są na tyle oddalone od rynku pracy, że wymagają szczególnego wsparcia ze strony urzędu i innych instytucji rynku pracy. Uczestnicząc w PAI, bezrobotni biorą udział w warsztatach integracyjnych, a także realizują prace społecznie użyteczne.

To dla nich często pierwszy krok w kierunku poszukiwania pracy.  Zadania, z którymi muszą się zmierzyć często nie wymagają dużych kwalifikacji, zatrudniani są na przykład na stanowisku pomocy kuchennej, biurowej, konserwatora czy portiera. Jednak warto podkreślić, że wielu z nich daje z siebie wszystko i po skończonym programie zostają u danego pracodawcy zatrudnieni – mówi Ender.

W ubiegłym roku w Pracach Społecznie Użytecznych wzięło udział 185 osób, a 14 z nich znalazło pracę (w tym 5 osób w miejscu wykonywania programu). Wśród tegorocznych uczestników 9 osób zostało już zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Liczba ta z pewnością wzrośnie, ale szczegółowe informacje będą znane dopiero w pod koniec b.r. roku – mówi Barbara Ender.