Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Logo PFRON

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu informuje, że trwa nabór wniosków
o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Dokumenty programowe są dostępne na stronie internetowej PFRON https://www.pfron.org.pl.
Wnioski oraz zasady rozpatrywania wniosków o udzielenie dofinansowania w ramach pilotażowego programu Aktywny Samorząd dostępne są na stronie MOPR www.mopr.bytom.pl oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 16, na parterze, w pokoju nr 3 w godzinach przyjmowania stron, tj. poniedziałek 14:00 – 16:30 oraz wtorek – piątek 8:00 – 12:00.

Czytaj więcej: Aktywny samorząd 2019

Plakat CWR

Jak być lepszym rodzicem?

To pytanie, przynajmniej raz w życiu zadał sobie każdy rodzic. Korzystamy z poradników, wsparcia  bliskich, wymiany doświadczeń ze znajomymi. Ostatecznie jednak, musimy wypracować swój model opieki nad tymi najmniejszymi członkami naszego społeczeństwa. 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu wspiera rodziców, w tym również rodziców zastępczych, w pełnieniu ich życiowej roli. Między innymi  w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pt.  Centrum Wsparcia Rodziny edycja I prowadzony jest cykl zajęć adresowany do rodzin, dotyczący budowania relacji, rozwiązywania konfliktów, wentylowania negatywnych emocji,  roli zabawy i podziału obowiązków domowych. W tych wyjazdowych formach wsparcia uczestniczyło dotychczas 210 osób dorosłych i 434 dzieci.

Uczestnicy/ uczestniczki projektu mogą na co dzień korzystać ze wsparcia koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, asystentów rodziny oraz porad specjalistów takich jak: psycholog, pedagog lub terapeuta zajęciowy.

Wybuch gazu w BytomiuTrwa liczenie strat po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin.
Zebrane pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na remont mieszkań, które uległy zniszczeniu. Jak wiadomo, lokale w trzykondygnacyjnej kamienicy, uszkodzone są w różnym stopniu, począwszy od kompletnego zniszczenia lokalu, w którym doszło do wybuchu oraz sąsiadujących z nim mieszkań.
Przypomnijmy, że poszkodowani mogą korzystać z pomocy psychologicznej, a 16 rodzin otrzymało już zasiłek celowy w wysokości 2 tys. zł. na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych wypłacony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Taka tragedia mogła spotkać każdego z nas. Robimy wszystko, by osoby poszkodowane otrzymały niezbędne wsparcie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Stowarzyszenie Ligi Kobiet Nieobojętnych od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną organizując konkretną pomoc dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Wierzymy, że bytomianie także teraz nie pozostaną obojętni na los swoich sąsiadów. Liczy się każda złotówka - mówi Anna Kowolik, prezes stowarzyszenia LKN.

Dane do przelewu
ING Bank Śląski 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830
Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych
Plac Karin Stanek 1 41-902 Bytom
Z dopiskiem: Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców ul. Katowickiej.

Bezpieczne wakacje - czas zacząć !W ostatni piątek czerwca na ogródkach działkowych "Jedność" w dzielnicy Szombierki, odbyły się edukacyjno - integracyjne działania środowiskowe pod hasłem "Bezpieczne wakacje".
Inauguracja  sezonu wakacyjnego zaowocowała w wiele atrakcji począwszy od dmuchanych zamków, skończywszy na pokazie barmańskim uczestnika "Mam talent".
Wśród zaproszonych gości znalazły się znani i lubiani z mediów. Dorota Zawadzka "SUPERNIANIA", Karol Walas, Krzysztof Drabik zachęcali do świadomego i owocnego spędzania wolnego czasu wraz ze swoimi dziećmi, słuchania ich potrzeb, czuwania nad wspólnym bezpieczeństwem.
Nie zawiodły również służby mundurowe tzn. Straż Pożarna oraz Policja, którzy pokazali wszystkim zainteresowanym sprzęty wykorzystywane w swojej codziennej pracy. Strażacy zorganizowali mini kurs pierwszej pomocy dla wszystkich, jak również zabrali dzieci do wozu strażackiego. Radości nie było końca. Przez cały czas trwania spotkania dla wszystkich uczestników przygotowane były zimne napoje oraz gorące smakołyki z grilla.

Czytaj więcej: „Bezpieczne wakacje” czas...

Zdjęcie nowej jadłodajniNowy punkt gastronomiczny prowadzony przez Caritas Diecezji Gliwickiej otwarto dziś /3 lipca/ przy ul. Skromnej 1/14 w Szombierkach.
Nowo otwarta jadłodajnia jest jedną z dziesięciu działających na terenie miasta.
Z tej formy wsparcia korzystają osoby w trudnej sytuacji materialnej, dla których jest to często jedyny posiłek w ciągu dnia - mówi Krzysztof Skuza, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
Są to na ogół pożywne, tradycyjne dania kuchni polskiej. Aby otrzymać bezpłatny posiłek, trzeba mieć talon wydany przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu (po weryfikacji sytuacji danej osoby, pracownik MOPR wydaje talon na obiady na konkretny miesiąc).
W Bytomiu od 2017 roku funkcjonują jadłodajnie prowadzone przez Caritas.
Ciepłe posiłki wydawane są przy ul. Wojciechowskiego 9b/9, Bończyka 16/3, ul. Św. Piotra 9/18, Konstytucji 72, a także w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Miarki.
Ponadto MOPR ma zawarte jeszcze cztery umowy z placówkami gastronomicznymi prowadzonymi przez prywatne podmioty. Punkty te zlokalizowane są zarówno w Śródmieściu, jak i poszczególnych dzielnicach miasta.

Artykuł i galeria zdjęć na stronie Urzędu Miejskiego

Logo 500plus

 
Program "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 - bez kryterium dochodowego

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.
Dzięki tym zmianom ze świadczenia 500+ skorzysta  każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać:

od 1 lipca online:

od 1 sierpnia:

  • drogą tradycyjną (papierową lub listownie pocztą)
  • OSOBIŚCIE - w Punkcie Obsługi Klienta znajdującym się przy ul. Łużyckiej 12:

    od poniedziałku do piątku w godzinach:
    poniedziałek 7.30 – 16.30
    wtorek, środa, czwartek 7.30 - 15.00
    piątek 7.30 - 13.30

Czytaj więcej: Program 500 plus w 2019 roku...