Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

ParasolKiedy dorośli tracą kontrolę nad imprezami i konieczna staje się interwencja policji, do mundurowych dołączają pracownicy socjalni i asystenci rodzin. Razem tworzą przyjazny partol i pomagają dzieciom przetrwać dramatyczne chwile. W Bytomiu ruszyła piąta edycja programu „Prawo ochronnym parasolem dziecka”. W tym roku zaplanowano 144 przyjazne patrole. To nowatorski program Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komendy Policji. Realizowany jest w Bytomiu od 2011 roku. Policjanci, którzy są wzywani na interwencje domowe sprawdzają, czy są tam obecne dzieci. Jeśli tak – na miejsce udaje się przyjazny  patrol – to osoby pracujące na co dzień w charakterze asystenta rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Chodzi o to, żeby po pierwsze - zminimalizować traumatyczne przeżycia dzieci podczas domowej awantury, po drugie - otoczyć je opieką najbliższych członków rodziny. Przede wszystkim staramy się w trakcie interwencji zapewnić dziecku opiekę. Szukamy członków jego najbliższej rodziny. Dzięki temu nie trafia ono do placówki opiekuńczo – wychowawczej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dziecka. Dotarcie do babci, dziadka czy ciotki wymaga jednak czasu, którego często brakuje policji podczas standardowych interwencji. Dlatego nasze wspólne działania są znacznie efektywniejsze.

Czytaj więcej: Prawo ochronnym parasolem...

Logo MOPRPrawie 510 tys. zł przeznaczy w tym roku Bytom na program Prace Społecznie Użyteczne. Program realizowany jest w od 2008 roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno pracodawców,  jak i osób poszukujących pracy. Daje on szanse zarówno ludziom, którzy są od wielu lat bezrobotni, jak i pracodawcom, którzy przed podpisaniem umowy często woleliby sprawdzić kandydata, nawet na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji.
Z programu mogą korzystać osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Kierowani są oni do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną. Są to bardzo zróżnicowane oferty: od pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. Chodzi o to, by pracownik sprawdził się w danej firmie. To ważne, bo osoby długotrwale bezrobotne mają często problemy z pokonaniem bariery psychicznej, są pełne obaw o własne możliwości. Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.

Czytaj więcej: Prace Społecznie Użyteczne...

DDPZakończono już okres kolędowania, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim gościom, którzy w styczniu br. swoimi występami przysporzyli osobom objętym wsparciem w Dziennych Domach Pomocy wielu wzruszeń. Dziękujemy dzieciom z kółka teatralnego „Cantare” ze Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Unicef oraz dzieciom z Przedszkola Niepublicznego TIKA, które  w styczniu br. w profesjonalny sposób przedstawiły Jasełka  („Cantare” w DDP Nr 4, a przedszkolaki w DDP Nr 1), a także dziecięcemu chórowi „Belcanto” ze Szkoły Podstawowej Nr 45 za występ w DDP Nr 5 i w DDP Nr 4. Składamy również serdeczne podziękowania za zaproszenie seniorów z DDP Nr 1 do Przedszkola Miejskiego Nr 16 na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, a seniorów z DDP Nr 2 do Szkoły Podstawowej Nr 5 na koncert „Zimowe opowieści” przygotowany przez uczniów klas 1-6. Dziękujemy za cudowne chwile spędzone z najmłodszym pokoleniem, słowa podziękowania kierujemy również do osób dorosłych – wychowawców, nauczycieli, opiekunów - zaangażowanych w przygotowanie tych wspaniałych występów.

Czytaj więcej: DZIENNE DOMY POMOCY –...

Kawa dla SenioraDzięki uprzejmości i otwartym sercom bytomskich przedsiębiorców możliwa jest realizacja również w 2015 roku projektu Kawa dla Seniora. Bytomscy Seniorzy mają możliwość zakupić raz w miesiącu kawę lub herbatę za symboliczną złotówkę w czterech lokalach gastronomicznych - pełne dane adresowe oraz wyznaczone dni i godziny zawiera tabela poniżej. W każdym miesiącu można skorzystać z oferty jeden raz, w jednym z wybranych miejsc. Aby uzyskać karnet uprawniający zakupu kawy lub herbaty za 1 złoty należy zgłosić się do Punktu Terenowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania - WYKAZ LOKALIZACJI TERENOWYCH.
W związku z zapytaniami, jakie zostały skierowane do tutejszego Ośrodka w trakcie realizacji  projektu w ubiegłym roku wyjaśniamy, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu nie partycypuje w kosztach związanych z umożliwieniem zakupu kawy/herbaty za symboliczną złotówkę – przedsiębiorcy ponoszą we własnym zakresie koszty z tym związane (dlatego na wstępie informacji podkreślamy, że to dzięki ich uprzejmości i otwartym sercom tego typu przedsięwzięcie jest realizowane).

Czytaj więcej: Bytomscy Seniorzy nadal...

Logo MOPRW styczniu br. zostało zawarte kolejne porozumienie pomiędzy Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Na podstawie tego porozumienia w pięciu Dziennych Domach Pomocy kontynuowane będą w 2015 r. zajęcia ruchowo – taneczne - Terapia przez Ruch. Zajęcia te cieszą się uznaniem wśród osób objętych wsparciem i stanowią cenne uzupełnienie zajęć organizowanych w ramach bieżącej działalności tych placówek.

Informujemy, że od 1 stycznia 2015 r. program wspierania rodzin wielodzietnych realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014 r. poz. 1863). Logo Karta dużek rodziny

Rodziny, które uzyskały Karty do końca 2014 r., nadal mogą z nich korzystać na zasadach niezmienionych. Wydane dotychczas dokumenty zachowują ważność, podobnie jak umowy podpisane z podmiotami, które przystąpiły do programu wspierania rodzin wielodzietnych.
Zmianie uległ natomiast wzór wniosku o wydanie Karty (także w przypadku duplikatu). Aktualny wzór wniosku określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2014 r. i można go znaleźć oraz pobrać w zakładce Druki do pobrania - Dział dodatków mieszkaniowych i pomocy materialnej dla uczniów - punkt 14 - Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny .pdf (110KB).

 

Czytaj więcej: Karta Dużej Rodziny - co się...