Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Logo MOPR28 marca w pięciu dziennych domach pomocy odbyło się śniadanie wielkanocne dla podopiecznych. Na śniadaniu w DDP nr 2 i 3 swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Rafał Szpak oraz Pan Mariusz Janas. Po części oficjalnej i przywitaniu gości oraz złożeniu życzeń świątecznych wspólnie zasiedliśmy do stołu. Śniadanie wielkanocne przebiegło w miłej, ciepłej i świątecznej atmosferze. Po uroczystości podopieczni oraz personel zostali obdarowani prezentami w postaci kubków, wręczonych przez gości.

Sztuka łączy pokolenia26 marca w DDP nr 1 przy ul. Piłsudzkiego 69 odbyło się międzypokoleniowe spotkanie – seniorów z przedszkolakami, będące podsumowaniem miesięcznej pracy terapeutycznej. Efektem twórczej ekspresji było uroczyste otwarcie wystawy obrazującej zwyczaje i tradycje wielkanocne. W spotkaniu wzięli udział:  wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz oraz Jarosław Więcław naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. Wykonawcami  wystawianych prac byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Przedszkola nr 16. Autorzy wykazali się oryginalnością, pomysłowością i wykorzystaniem różnorodnych technik, jak: decoupage, kolaż, pergamono, relief, filcowanie, quilling, itp. Goście podziwiali wspaniałe eksponaty. Kolorowy wystrój wprowadził wszystkich we wspaniały świąteczny klimat. Aby urozmaicić program spotkania integracyjnego beneficjentki dziennego domu pomocy omówiły tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą, a przedszkolaki zaśpiewały okolicznościowe piosenki.

Czytaj więcej: Sztuka łączy pokolenia -...

Aktywni seniorzyByły śpiewy, przedświąteczne serdeczności i wspólne przygotowanie wielkanocnych kartek – seniorzy z Karbia i Bobrka spotkali się dziś w Dziennym Domu Pomocy w ramach projektu Wszechnica Bytomska. Byli również goście – dzieci z Przedszkola nr 33. Z życzeniami przyszła też wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz i dyrektor MOPR Rafał Szpak. Dzieci przygotowały dla seniorów program artystyczny. Ich odwiedziny mają dla starszych ludzi ogromne znaczenie. Podkreślają niejednokrotnie, że podczas takich wizyt, chce im się żyć. Zresztą, oni też zapraszani są do przedszkola na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Na zajęcia do DPS-u seniorzy przychodzą chętnie. Bo dzięki temu nie spędzają czasu samotnie w czterech ścianach. W Dziennym Domu Pomocy mają zorganizowane zajęcia - gimnastyczne, albo poprawiające pamięć (rozwiązywanie łamigłówek, gry planszowe). Często też wychodzą na wystawy, spektakle i spotykają się z seniorami z innych dzielnic.

Czytaj więcej: Aktywni seniorzy

Wystawa prac rozbarskich amatorów pięknaMiejska Biblioteka Publiczna udzieliła gościny uczestnikom Programu Aktywności Lokalnej dla Rozbarku, którzy dając upust swym talentom (w ramach koła zainteresowań) udekorowali metodą decoupage różne przedmioty codziennego użytku. Decoupage to technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Ostateczny efekt prac członków PAL-u można podziwiać na wystawie zlokalizowanej na drugim piętrze MBP. Naprawdę warto na to znaleźć kilka chwil. Zapraszamy.

Legendy, historia i współczesność Rozbarków... tak można streścić tematykę spotkania, które we wtorkowe przedpołudnie zgromadziło w MBP przy pl. Sobieskiego grupę bytomian zainteresowanych historią swej małej ojczyzny. O Rozbarku, wsi gdzie w XIII wieku głosił kazania Święty Jacek – dziś dzielnicy Bytomia, która po drugiej wojnie dała nową nazwę kopalni Heinitz – mówili Zdzisław Grębowski, Jan Łoś i Franciszek Zastawnik ze stowarzyszenia „Pokolenia”. Opowieści prelegentów wzbogacił pokaz audiowizualny prezentujący dawny i obecny obraz kopalni i okolicznych terenów. Sentymentalna podróż zakończona widokiem wyburzanych budynków sortowni węgla wywołała dyskusję wśród widzów. Od refleksji na temat pracy w kopalni, poprzez współczesny wizerunek dzielnicy i potrzebę kultywowania tradycji, rozmówcy doszli do konieczności działań przywracających Rozbarkowi dawną świetność. Propagator śląskiej tradycji – Piotr Mankiewicz przypomniał  znaczenie stroju rozbarskiego (często utożsamianego ze śląskim strojem ludowym) i apelował o używanie tego wizerunkowego wyróżnika podczas różnych uroczystości i spotkań. Najbliższa okazja do podziwiania Ślązaków tradycyjnie odzianych będzie w sobotę o godzinie 14.00, podczas święcenia pokarmów w kościele św. Jacka na Rozbarku. Sądząc po reakcji publiczności, spotkanie zorganizowane w środowe przedpołudnie przez realizatorów Programu Aktywności Lokalnej dla Rozbarku, może być inspiracją ciekawych inicjatyw lokalnych.

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Pogody ducha, zdrowia i radości

oraz wszelkiego dobra

z okazji Świąt Wielkanocnych

życzy Rafał Szpak

dyrektor MOPR