Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Wszyscy jesteśmy równoprawnymi obywatelami. Piknik przy Hali na SkarpieMiliony ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Szansą powrotu do normalności jest nie tylko fachowa pomoc, ale i społeczna integracja. Wiedzą to pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, którzy opracowali specjalny projekt. Na jego wdrożenie pozyskali 46 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jednym z etapów będzie piątkowy festyn dla bytomian przy Hali na Skarpie. Początek o 10.00.

„Wszyscy jesteśmy równoprawnymi obywatelami” – pod takim hasłem świętować będą uczestnicy zbliżającej się imprezy. Wśród wielu atrakcji będą gry i zabawy taneczne oraz poczęstunek dla każdego. Chcemy w ten sposób pokazać, że nie warto stronić od chorych psychicznie. Oni potrzebują zwyczajnych międzyludzkich kontaktów, jak każdy z nas.  Jeśli wyciągniemy do nich pomocną dłoń, damy im szansę na wyzdrowienie. Czasem wystarczy tylko krótka rozmowa czy kilka ciepłych słów.

 

Autorski projekt Zespołu Psychiatryczno-Środowiskowego nosi nazwę „Od wykluczenia przez zrozumienie do akceptacji”. Bierze w nim udział trzydziestu bytomian z zaburzeniami psychicznymi. Są to osoby, które się leczą, są uczestnikami grup wsparcia i dobrze rokują.
W powrocie do normalności mają im pomóc m.in. spotkania integracyjne i zajęcia profilaktyczno – edukacyjne. W planach jest też wycieczka do Brennej. Ważnym elementem będzie listopadowa konferencja (29 listopada) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w której wezmą udział m.in. przedstawiciele ośrodków pomocy sąsiednich miast. Będzie to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń  w zakresie metod pracy z chorymi.

Projekt potrwa do grudnia, a podsumowaniem będzie wigilijno – świąteczne spotkanie wszystkich uczestników. Nie oznacza to jednak, że na tym zakończy się pomoc bytomianom z zaburzeniami psychicznymi. W MOPR działa pięcioosobowy Zespół Psychiatryczno – Środowiskowy, który stale organizuje wsparcie dla około pięciuset osób jest stałym kontakcie z klientami. Prowadzi spotkania, zajęcia terapeutyczne, a jeśli to konieczne, bezpośrednio interweniuje w poszczególnych środowiskach. Chorym psychicznie zapewniamy też pobyt w mieszkaniach chronionych, a jednocześnie kontrolujemy, jak sobie radzą.

Zespół Psychiatryczno – Środowiskowy systematycznie zabiega o rządowe dofinansowanie swoich inicjatyw. „Od wykluczenia przez zrozumienie do akceptacji” to już ósmy projekt, który został doceniony w otwartym konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.