Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022r. poz. 583 ze zm.) każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 (tj. obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
22 września 2022 r. miało miejsce uroczyste otwarcie budynku przy ulicy Piekarskiej 39, w której od początku września ma swoją siedzibę realizacja działań w ramach projektu ,,Centrum Wsparcia Rodziny edycja II” (CWR) współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt ma za zadanie rozwój usług społecznych ukierunkowanych na poprawę sytuacji społecznej rodzin biologicznych i zastępczych z preferowanego obszaru rewitalizacji lub jego otoczenia. Od 2018 roku zespół wyspecjalizowanych pracowników takich jak: asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, psychologowie, pedagodzy, terapeuta zajęciowy, każdego dnia niosą pomoc oraz wsparcie rodzinom zamieszkującym Bytom. Specjaliści pracują zarówno w domach osób potrzebujących jak i stacjonarnie.
Do realizacji swoich zadań niejednokrotnie wykorzystują zaplecze rekreacyjne naszego regionu. Wizyty w kinach, teatrach, parkach rozrywki, muzeach czy salach zabaw, to nie tylko nauka alternatywnych form spędzania czasu wolnego z dzieckiem, ale także budowanie relacji zaufania i wzajemności pracownika z podopiecznym.
Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy,
-
kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
(Za gaz skroplony LPG uważa się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej.) - kocioł olejowy.
wpisane lub zgłoszone do CEEB - centralnej ewidencji emisyjności budynków o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu - w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu przypomina, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Dokumenty programowe są dostępne na stronie internetowej PFRON - www.pfron.org.pl.
Wnioski można pobrać i złożyć poprzez system SOW (dedykowany i bezpłatnie udostępniony realizatorom programu System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON) oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 16, na parterze, w pokoju nr 3 w godzinach przyjmowania stron, tj. poniedziałek 14:00 – 16:30 oraz wtorek – piątek 8:00 – 12:00. Ponadto wnioski są dostępne na stronie internetowej MOPR www.mopr.bytom.pl.