Wnioski należy składać do 30 listopada 2022 r.:
- elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP po zatwierdzeniu ich podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego,
- tradycyjnie (papierowo) wnioski będą przyjmowane w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 21 od poniedziałku do piątku w godzinach:
- poniedziałek: 8.00-16.30
- wtorek-czwartek: 8.00-15.00
- piątek: 8.00-13.30
Formularze są dostępne w punkcie obsługi klienta Działu Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (pokój nr 4) oraz w zakładce "Druki do pobrania -> Dodatek węglowy" (na dole strony).
PROSIMY O PRAWIDŁOWE I UWAŻNE WYPEŁNIENIE WNIOSKU ORAZ O WPISANIE ADRESU POCZTY ELEKTRONICZNEJ, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego.
DODATEK WĘGLOWY dla gospodarstwa domowego wynosi 3.000,00 złotych. Przedmiotowe świadczenie jest niezależne od dochodu.
Prawie każda gmina i powiat w Polsce przyjmują od miesięcy ogromne ilości uchodźców. Wiele z tych osób potrzebuje pracy. Wśród nich są też pracownicy uczelni ukraińskich. Szacuje się, że około 30% z nich musiało opuścić Ukrainę, a pozostali zostali bez pracy lub ich zarobki spadły do minimum. Poniższa baza danych ma im pomóc w znalezieniu zajęcia. Jest również adresowana do studentów z Ukrainy, by ułatwić im znalezienie miejsca na kontynuowanie studiów. Zachęcamy do jej wykorzystania, rozpowszechnienia w organizacjach, które obsługują uchodźców.
W zasobach internetu można znaleźć znaczną ilość materiałów dotyczących ochrony tymczasowej, w szczególności dot. obywateli Ukrainy. Zamieszczamy kilka przydatnych linków dotyczących tego zagadnienia.
- Strona KE Information for people fleeing war in Ukraine – dostępna w trzech wersjach językowych (po angielsku, rosyjsku i ukraińsku) – źródło informacji dla wszystkich w zakresie ochrony tymczasowej, praw i obowiązków z niej wynikających, w formacie FAQ,
- Mapa interaktywna z informacjami o władzach krajowych, opcjami nieodpłatnej podróży, informacjami o opiece zdrowotnej itd.,
- Strona KE Migration management: Welcoming refugees from Ukraine – przegląd reakcji politycznych na kryzys, w tym platformy solidarności i głównych inicjatyw politycznych,
- Infolinia Europe Direct hotline and queries: 00 800 6 7 8 9 10 11 – obywatele mogą dzwonić lub wysyłać zapytania pisemne – we wszystkich językach urzędowych UE oraz ukraińskim i rosyjskim.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu informuje o dodatkowej rekrutacji do uzyskania tzw. „opaski bezpieczeństwa” w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 Moduł II.
Uprzejmie informujemy, że Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego. Przy radach adwokackich na terenie całego kraju pomoc koordynują adwokaci, których lista jest zamieszczona poniżej:
Lista koordynatorów programu pomocowego rad adwokackich. xlsx (13 KB)
Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Wnioski - które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy - należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)
Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf
Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r.nie będą rozpatrywane.