Taniec pokoleń
„Taniec dobra sprawa
przyzna każdy człek
nie ma jak zabawa
i nie ważny wiek...”
Lucyna Cieślik
23 i 30 kwietnia w Dziennym Domu Pomocy nr 1 odbyły się zajęcia taneczne dla seniorów i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 29 przy ul. Czarneckiego 2. Taniec to przecież sport, który można uprawiać w każdym wieku, na dodatek sprawia wiele przyjemności.
Wyniki rozstrzygnięcia konkursu ofert w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu na lata 2011-2015 r.”
Projekt gminy Bytom najlepszy spośród 38 projektów nadesłanych do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu na lata 2011-2015 r.!
W dniu 19 kwietnia 2013 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki rozstrzygnięcia konkursu „Gminne programy aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego edycja 2013”. Wniosek konkursowy złożony przez gminę Bytom uzyskał najwyższą ilość punktów wśród gmin i powiatów, które aplikowały o środki. Kwota przyznanej przez Ministerstwo dotacji wyniosła 120.000,00 zł. Realizacja projektu odbywać się będzie w dwóch etapach, pierwszym w 2013 r. i drugim w 2014 r.
Powiedz mi – zapomnę.
Pokaż - może zapamiętam.
Zaangażuj mnie w to – zrozumiem.
przysłowie chińskie
18 kwietnia na zaproszenie Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu wzięliśmy udział w pokazie umiejętności tanecznych, który odbył się w związku z Dniem Projektów Społecznych i Edukacyjnych. Jako jedna z dwóch zaproszonych instytucji mieliśmy możliwość zaprezentowania na scenie naszych umiejętności tanecznych w układach choreograficznych pt. „Wszystkie barwy ziemi” oraz „Plastikowa biedroneczka”. Wspólnie z podopiecznymi przygotowaliśmy choreografię opartą na tańcu współczesnym.
18 kwietnia, w wiosenne południe Dzienny Dom Pomocy nr 2 w Bytomiu szczelnie wypełnili seniorzy, którzy wysłuchali występu tenora Juliusza Ursyna-Niemcewicza. Solista Opery Śląskiej, ma w artystycznym dorobku występy na scenach całego świata, a w swoim repertuarze wiele arii z popularnych oper. Tym razem serca seniorów podbił wykonaniem m.in. słynnej pieśni neapolitańskiej "O sole mio".
Koncert obfitował w wiele wzruszeń i spotkał się z gorącym przyjęciem seniorów. Artysta w słowie na zakończenie zapewniał, że chciałby, aby takie spotkania odbywały się cyklicznie. Złożył także wyrazy uznania dla pracowników placówki, którzy byli inicjatorami spotkania.
Terenowy Punkt Pomocy Środowiskowej nr 4 rozpoczął realizację kolejnej edycji projektu „Otwórzcie drzwi – my otwieramy serca”.
Tak jak w ubiegłym roku, dzięki współpracy z oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża i z młodzieżą z Gimnazjum nr 2, możliwe jest odwiedzanie starszych, schorowanych i często samotnych osób. Działania na rzecz seniorów będą prowadzone w dwóch etapach – wiosną i jesienią. Raz w tygodniu przez, co najmniej, dwie godziny gimnazjaliści będą poświęcać swój wolny czas starszym osobom. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty, dlatego jeśli ktoś zna starszą osobę, która chciałaby spędzić czas z wolontariuszem, może zgłosić ją do udziału w projekcie.
Serdeczne podziękowania dla PCK oraz młodzieży i pedagogów z gimnazjum za okazane serce oraz bezinteresowną pomoc osobom potrzebującym wsparcia w ich jesieni życia składają pracownicy MOPR Bytom.
9 kwietnia ruszyły spotkania grupy samopomocowej, na których uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, omawiają problemy i wzajemnie się wspierają.
W ramach koła kultury 15 kwietnia odbyła się wycieczka o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Wraz z uczestnikami PAL-Bobrek zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Opowieści przewodnika o historii kopalni i sztolni wzbogacone były pokazami audiowizualnymi. Wycieczka wywarła bardzo duże wrażenie na wszystkich uczestnikach, a niewątpliwie największe na najmłodszych.